TUTORIALE

MURAL DLA SKLEPU HONZA, CZYLI MALARSTWO ŚCIENNE I PIWKO Z PIANKĄ

Jakiś czas temu miałem okazję wykonać mural dla sieci sklepów monopolowych Honza i chciałem podzielić się z Wami krótkim step by stepem z jego realizacji. Oczywiście do tego celu bedę używał jednego z moich ulubionych narzędzi czyli aerografu. A więc do dzieła!

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_01.jpg

Można powiedzieć, że ściana jest nietypowa bo została usytuowana na stelażu. Dzięki temu sprawia wrażenie ogromnego płótna! Przed przystąpieniem do malowania oklejam folią obszary wokół przygotowanej ściany-płótna. Do wykonania malunku ściennego będę używał używał aerografu Badger 360.

Zaczynamy od białego gruntu, który później wykorzystam jako bazę dla przyszłych kolorów. Dodatkowo wykorzystam biel jako kolor wypełnienia liter w logo sklepu. W tym celu wycinam szablon i przyklejam go w lewym górnym rogu gdzie pozostanie niemal do końca malowania ściany.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_02.jpg

Przenoszę projekt na ścianę za pomocą rzutnika. Do szkicu wykorzystuję mocno rozcieńczoną czarną farbę. Staram się od samego początku uchwycić jak najwięcej detali. Miejsca w których pojawi się niebo pozostawiam nienaruszone, gdyż tam kolor będzie miał wysokie nasycenie (czyli znikomą ilość czerni lub jej brak stąd brak czerni w tej części). 

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_03.jpg

Po zaznaczeniu kształtu masywów górskich oraz roślinności przechodzę do malowania nieba. Zaczynam od koloru niebieskiego aby zaznaczyć główne formacje chmur.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_04.jpg

Następnie maluję część nieba z zachodzącym słońcem używając koloru żółtego i pomarańczowego. Wykorzystuję biel podłoża do stopniowania waloru praktycznie we wszystkich częściach obrazu.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_05.jpg

Znaczna część nieba jest na tym etapie „ustawiona”. Również kufel piwa z pianką pomiędzy masywami gór zaczyna być coraz bardziej widoczny ( w każdym razie tak twierdzili okoliczni fanatycy napojów wyskokowych ;)).

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_06.jpg
setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_07.jpg
setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_08.jpg
setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_09.jpg

Na powyżej widocznych zdjęciach przechodzę do malowania gór. Stopniowo i przyciemniam skały nadając im głębi. Oprócz aerografu wspomagam się szablonem z kawałka wydartego kartonu (widoczny na Fot. 06 ) oraz pędzlem. Dzięki temu wzbogacam całość o tekstury. Kiedy skały osiągają odpowiednią formę przechodzę dalej.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_10.jpg

Zabieram się za drzewo na pierwszym planie. Powoli testuję zmieszaną zieleń. Na tym etapie wydaje się być zbyt mało nasycona.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_11.jpg

Mieszam więc zielony z większą ilością żółtego otrzymując soczystą zieleń, która posłuży do malowania pozostałej roślinności. Kładę pierwsze przejścia cały czas uważając aby farba nie była zbyt kryjąca. Kładę również cienką warstwę wcześniej zmieszanego koloru na drzewo.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_12.jpg

Nakładam kolejne warstwy traw oraz maluję skały znajdujące się w centrum obrazu. Wykańczam powoli niebo oraz „kufel piwa”. Maskuję również szablonem napis „HOLBA” który będzie znajdował się w prawym dolnym rogu. Całość na tym etapie powoli zaczyna nabierać kształtu.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_13.jpg

Wykańczam większość szczegółów, domalowuję nowe detale na skałach trawie oraz drzewie znajdującym się na pierwszym planie. Domalowuję również cień liter na znaku „HONZA”.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_14.jpg

Na tym etapie odklejam logo „HONZA”, które zostało zamaskowane na samym początku.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_15.jpg

Następnie wycinam szablon maskujący napis „HOLBA” i mocuję go na ścianie. Dzięki temu będę mógł swobodnie nakładać kolejne kolory znajdujące się w logo. Na początek kładę warstwę bieli aby uzyskać jednolitą powierzchnię.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_16.jpg

Dalej kładę warstwę jasnej zieleni.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_17.jpg

Następnie wycinam kolejną część szablonu i przykładam ją w odpowiednie miejsce.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_19.jpg

Teraz pozostaje tylko położyć ciemny zielony i usunąć wszystkie szablony.

setka_studio_aerograf_aerografia_airbrush_mural_how_to_paint_mural_honza_20.jpg

A oto efekt końcowy.

Autor: Setka