SPRZĘT DO AEROGRAFII

TEST ZAKRESU SZEROKOŚCI LINII - AEROGRAFY IWATA

Poniższy tekst jest subiektywną oceną autora. Poniższe rezultaty testów i przykłady mogą się różnić od podawanych przez producenta.

Będąc w zaprzyjaźnionym studiu aerografii BLUE AIR trafiły mi w ręce trzy aerografy marki Iwata – Elipse, HP-CH oraz Micron. Była to świetna okazja aby przetestować wszystkie sprzęty przy jednakowych parametrach ciśnienia oraz farby. Tak więc dzięki uprzejmości Ciechana przedstawiam Wam mały teścik trzech aerografów marki Iwata pod kątem zakresu możliwości szerokości linii.
Testujemy 3 aerografy marki Iwata, każdy innej półki cenowej:

IWATA ECLIPSE HP-CS

Jest to najtańszy z trzech testowanych aerografów. Uważany jest za podstawowy sprzęt do codziennego użytku w bardzo wielu dziedzinach aerografii począwszy od custom-paintingu a skończywszy na body paintingu czy ilustracji.  Jest to aerograf, który można śmiało nazwać wołem roboczym. Testowany Eclipse wyposażony jest w dyszę i iglicę 0.35 mm oraz górne podawanie farby.

IWATA HP-CH

Średnia półka cenowa. Również świetnie spełnia się w bardzo wielu dziedzinach aerografii, jego bliźniaczy HP-C jest chyba najpopularniejszym aerografem jaki by można sobie wyobrazić. Myśląc „aerograf” najprawdopodobniej myślisz właśnie o HP-C. Testowany HP-CH wyposażony jest w dyszę i iglicę 0.3 mm oraz górne podawanie farby.

IWATA CUSTOM MICRON SB

Mercedes wśród aerografów z najwyższej półki. Przeznaczony zdecydowanie do malowania precyzyjnego. Jak twierdzi producent jest to produkt najwyższej jakości ze oferowanej palety modeli. Testowany Micron wyposażony jest w dyszę i iglicę 0.18 mm oraz boczne podawanie farby.

Jak łatwo zauważyć każdy z modeli jest wyposażony w inny rozmiar dyszy wraz z iglicą, co powinno przekładać się na szerokość najcieńszej linii jaką chcielibyśmy osiągnąć każdym z przedstawionych aerografów. Analogicznie powinno również przekładać się to na możliwość osiągnięcia najgrubszej linii. Czy rzeczywiście tak jest?

MAKSYMALNA GRUBOŚĆ KRESKI

Patrząc pod kątem wielkości dyszy Iwata Eclipse z dyszą 0.35 mm powinien (albo powinna jeśli ktoś woli :)) oferować najszerszą grubość kreski przy maksymalnie otwartym spuście. Tutaj jednak na prowadzenie wysuwa się HP-CH z dyszą 0.3 mm. Eclipse jest na drugim miejscu a dopiero na trzecim Micron z dyszą 0.18 mm – i w tym przypadku raczej zaskoczenia nie ma. Różnica pomiędzy Micronem a HP-CH jest już znacząca i zdecydowanie widoczna.

MINIMALNA GRUBOŚĆ KRESKI

Jeśli natomiast porównamy najcieńsze linie jakie możemy osiągnąć każdym z testowanych modeli aerografów, to dla niewprawnego oka różnica będzie nieznaczna lub praktycznie niezauważalna. Micron nieco tu wysuwa się na prowadzenie, a HP-CH ma może trochę bardziej zwartą linię, jednak między nim a Eclipse nie widać aż tak znaczącej różnicy. Nasuwa się więc pytanie:

SKORO NIE WIDAĆ WYRAŹNEJ RÓŻNICY PO CO KUPOWAĆ DROGI AEROGRAF?

Być może znaczącej różnicy nie widać na tak prostym przykładzie jakim jest bezmyślne robienie kilku kresek i zawijasów ale należy pamiętać, że przy „prawdziwych” projektach stajemy przed większymi wyzwaniami i bardziej skomplikowanymi procesami twórczymi. Już nawet przy malowaniu najprostszych motywów szybko można zorientować się w niuansach jakie oferuje każdy z testowanych modeli. Oprócz tego że możemy zrobić bardzo cienką linię należy zwrócić uwagę w jaki sposób została ona zrobiona. Chodzi tu o pracę cyngla. Tak jak każdy samochód ma nieco inne sprzęgło tak również każdy aerograf ma nieco inną pracę cyngla, która definiuje w jaki sposób odczuwamy jego responsywność.

PRACA CYNGLA ORAZ ILOŚĆ PODAWANEGO POWIETRZA

Eclipse wyrzuca znaczną ilość farby nawet przy minimalnym odchyleniu spustu i daje nieco mgiełkowatą, rozproszoną linię. Zwiększając prędkość ruchu ręki oraz przykładając iglicę bardzo blisko malowanej powierzchni można nieco „oszukać” możliwość osiągnięcia minimalnej grubości kreski i wyciągnąć naprawdę cienką linię.
HP-CH jest nieco delikatniejszy od Eclipse i daje linię najbardziej zwartą (ostrą) z całej trójki. Pozwala wykonywać cienkie linie nieco wolniej i pewniej niż Eclipse. Poprzez bardziej wystającą iglicę pozwala również łatwiej „trafiać” w punkt.
Micron zdecydowanie prowadzi się najpewniej i jest zarazem najdelikatniejszy z testowanych modeli. Łatwo jest wyczuć grubość linii pod jego cynglem.

Kolejny czynnik który należy wziąć pod uwagę to ilość podawanego powietrza oraz szerokość jego strumienia. Elipse i HP-CH mają największy przepływ powietrza. Wystarczy podłączyć każdy z aerografów pod takie samo ciśnienie i uważnie się przysłuchać. Im większa ilość podawanego powietrza tym łatwiej i szybciej można osiągnąć dużą szerokość linii oraz pełne krycie farby. Ma to również wpływ na najcieńsze linie. Im większy przepływ powietrza tym ciężej osiągnąć cienką linię.

Tak więc te oraz inne czynniki przekładają się na możliwości danego aerografu m.in. szerokość linii jaką możemy namalować.
Przed zakupem aerografu warto więc o nich pamiętać, gdyż zazwyczaj wiążemy się z naszym kandydatem na ładnych kilka (nawet kilkanaście) lat. Może się więc okazać, że odpowiedni dla Ciebie będzie nie aerograf, który akurat jest najdroższy ale ten który po prostu spełni Twoje oczekiwania 🙂

Autor: Setka